😬Ваша дитина самостійна, розумна і активна, але як тільки вона сідає їсти, все навколо йде шкереберть? Кришки, розлитий чай, плями та шматки їжі навколо та на самій дитині – це катастрофа… для мами. Насправді, для батьків цей процес стає доволі болючим, особливо, коли мова йде про прогулянку, або, ще гірше, про перебування в дитячому садочку чи у гостях…
Проте, важливо пам’ятати, що тут задіяно дві сторони. І те, що є трагедією для однієї, стає захоплюючим процесом пізнання світу та себе для іншої сторони.
🤸Споглядаючи хаос, який супроводжує життя вашої дитини, нагадуйте собі, що це процес пізнання світу, взаємодія з ним, а творчість і спонтанність набагато важливіші за ваше бажання бачити ідеальну чистоту.
⛹️Дошкільний період – це час, коли малюк повинен пробувати на дотик різні фактури, маніпулювати різними предметами, щось пересипати, переливати, а також багато бігати, стрибати і повзати. Неможливо уявити, як можна пройти такий захоплюючий етап повноцінно, якщо весь час потрібно пам’ятати про чистоту одягу.
☝️У такому віці дитина ще не розуміє, що гігієна дуже важлива, а в агресивній реакції дорослих чує щось на кшталт: «Перестань бути собою, ти поганий, мама не любить тебе». Через це дитина може вирости скутою, затиснутою, з виразним відчуттям того, що світ дуже небезпечний.
Пам’ятайте, що у чотирирічного малюка відділи головного мозку, які відповідають за саморегуляцію та контроль поведінки ще навіть не почали розвиватись як слід. Не варто вимагати від дитини того, що наразі їй не по силам.
🔫Щоб пережити цей період без стресів:
👉купуйте дитині недорогий одяг, який не шкода часто прати.
👉формуйте для гри окреме середовище, яке легко прибирати.
👣Забороняєте бавитись їжою чи використовувати для цього зони дорослих, обов’язково пропонуйте альтернативу: місця, де бруднитись можна!
Не боріться з процесом, очоліть його! Запропонуйте ігри та матеріали, якими можна вимазуватись і які можна розкидати. Нехай це будуть фарби у ванні чи пластилін за спеціальною дошкою під столом (для гостроти відчуттів).
✋Ігри закінчились, а прибирати таки потрібно?
Головне правило: прибирання – не покарання. Як тільки ви перетворите це на обов’язкову примусову подію, попрощайтесь із дитиною, яка самостійно дотримується порядку. Тільки через гру та співпрацю вам вдасться сформувати позитивний образ чистоти та процесу її дотримання. Крім того, це ще один спосіб стати ближче до свого чудо-чада❤️
Практичний психолог Оля Понита