Розвиваємо емоційний інтелект
25.01.2021
“Уроки онлайн Фізкультура” Ігор Онисько: вправи на мислення
27.01.2021

Кроки, які допоможуть дітям навчитись вирішувати конфлікти

Крок 1️⃣ – не втручатись! Одразу 😉
Дослідження доводять: якщо батьки не втручаються одразу у конфлікт дітей, діти здатні вирішити його самостійно! Крім того, під час конфлікту та його вирішення відбувається важливий момент розвитку, коли дитина знайомиться із поняттям кордони, показує їх іншим та вчиться контролювати власні емоції і дії, бачити почуття інших людей.
🤯 Кожного разу, коли ми бачимо, як наші діти сваряться, ми хвилюємось, що хтось комусь зробить боляче. Ми втручаємось і часто, навіть, не думаємо про можливість дітей впоратись самостійно. Ми на високих тонах з’ясовуємо, хто винен, і починаємо сваритись самі.
Наша поведінка автоматично показує, що мирного виходу із конфлікту немає, що для вирішення проблеми потрібно кликати дорослого. Ми надаємо конфлікту ще більшої емоційної напруги, викликаємо у дітей відчуття провини. І не помічаємо, що дитячі баталії не такі глобальні, якими ми їх сприймаємо.
💬 Для дітей сваритись – це природня поведінка, пов’язана із необхідністю пізнавати один одного, вчитись співіснувати з іншими. Тому, щоб цей процес пройшов максимально безболісно, спробуйте методику:
☑️ 2 кроки назад (стримуємося, спостерігаємо) + 2 кроки вперед (слухаємо, підтримуємо).
1️⃣ не шукаємо винного
2️⃣ не пропонуємо власне рішення
3️⃣ даємо можливість висловити свою думку
4️⃣ підтримуємо кінцеве рішення, прийняте самими дітьми
Останні кроки – це можливість, надана, щоб діти говорили напряму один з одним, розповідали свої версії того, що трапилось. Дорослий необхідний для створення простору безпеки, без покарання, для підтримки обидвом сторонам конфлікту.
↘️Суть методу: показати, що конфлікт – це спосіб підтримувати відносини у важкій ситуації. Конфлікти є і будуть завжди, заперечення цього факту призводить до насилля, як кардинального способу «закрити» проблему.
Діти мають отримати «робочу» схему поведінки під час конфлікту, тоді вона залишиться з ними назавжди, і в дорослому віці вони будуть знати, як себе проводити.
Втримайтесь від спокуси підказати рішення виходу із складної ситуації, діти мають запропонувати його самі. Це саме той варіант, де процес, важливіший за результат. Ви усвідомлюєте, що в сварці немає нічого поганого, ми можемо керувати своїми емоціями, коли слухаємо іншого.
❗️Тож Слухайте своїх дітей та Зберігайте спокій!
📝 вихователь соціальний по роботі з дітьми з інвалідністю Олександр Ружило.