Радіємо співпраці та спільним планам із канадською благодійною організацією
09.12.2020
У нас засяяла новорічна ялинка!
11.12.2020

#естафета_здоровя: які бувають розлади після пологів у матерів?

Наша щотижнева рубрика #естафета_здоровя Це корисно знати і важливо розуміти, бо життя надто непередбачуване, аби бути готовим до всіх його сюрпризів і подій ☝🏼
Тому сьогодні завідувач медичним відділенням, дитячий психіатр і психотерапевт Ірина Срібна поділиться знаннями про завжди актуальну тему післяпологових розладів матерів.
.
.
.
🔘 ЯКІ РОЗЛАДИ МОЖУТЬ ВИНИКНУТИ У ЖІНОК В ПІСЛЯПОЛОГОВОМУ ПЕРІОДІ?
До післяпологових психічних розладів належать: материнська меланхолія, післяпологова депресія, післяпологовий психоз.
🔘 ЩО ТАКЕ ПІСЛЯПОЛОГОВА ДЕПРЕСІЯ?
Післяпологова депресія – це розлад настрою, який може розвинутись у жінок після пологів. Матері, які переживають післяпологову депресію, відчувають пригнічення, тривогу, зниження настрою та виснаження. Післяпологова депресія може викликати настільки сильні почуття пригніченості та тривоги, що жінки втрачають здатність піклуватися про себе та свою сім’ю.
🔘 СИМПТОМАТИКА ПІСЛЯПОЛОГОВОЇ ДЕПРЕСІЇ
• Труднощі у зосередженні уваги, запам’ятовуванні та прийнятті рішень.
• Почуття гніву чи люті. Втрата зацікавленості до зазвичай приємних занять.
• Уникнення або відсторонення від друзів та членів сім’ї. Труднощі у побудові емоційної прив’язаності зі своєю дитиною, постійні сумніви у власній здатності дбати про свою дитину.
• Думки про заподіяння шкоди собі або дитині. Страх скривдити дитину, що призводить до уникання контактів із нею. Матері втрачають інтерес до дитини, перестають доглядати за нею, їх дратує дитячий плач.
🔘 ЩО ТАКЕ “ПІСЛЯПОЛОГОВА «ТУГА» – МЕЛАНХОЛІЯ (BABY BLUES)”?
Це перехідний стан емоційного спалаху. 50-80% жінок відчуває це в перші 2 тижні після пологів, симптоми є виражені помірно, тривають один-два тижні та згодом минають. Кожна 2-га мама це відчувала на 3-5 добу після пологів.
До симптомів належать: знижений настрій (безпричинна зміна настрою), тривога, плаксивість «сльози на краю», втома (відчуття безпорадності), порушення сну.
Це почуття стурбованості, смутку та втоми, які багато жінок відчувають після народження дитини.
Новонароджені потребують багато уваги, тому для матерів цілком нормально тривожитися чи відчувати втому, доглядаючи за дитиною. При цьому стані лікування непотрібне.
🔘 ЩО ТАКЕ ПІСЛЯПОЛОГОВИЙ ПСИХОЗ?
Найважчою формою є післяпологовий психоз. Страждає лише 0,1% жінок. Стан досягає максимуму на 1-3 тиждень після пологів. Основні симптоми: знижений чи піднесений настрій, зміна в поведінці, марення, галюцинації. При цьому стані необхідна термінова госпіталізація.
Проблема є в тому, що більшість жінок, переважно не звертаються за допомогою. Це пов’язано зі страхом соціальної стигматизації та специфічними психопатологічними порушеннями у вигляді різноманітних соматичних симптомів, емоційної нестійкості, труднощів, пов’язаних із доглядом за дитиною. А також оскільки не було проведено своєчасної діагностики.
🔘 ЯКІ ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ ПІСЛЯПОЛОГОВОЇ ДЕПРЕСІЇ?
Цей розлад не має єдиної причини виникнення, та, імовірно, розвивається в результаті поєднання фізичних та емоційних чинників. Проте до основних факторів належать:
1. Симптоми депресії під час або після попередньої вагітності.
2. Наявність депресії або біполярного розладу в минулому.
3. Депресія або інші психічні захворювання у членів родини.
4. Стресова життєва подія протягом вагітності або невдовзі після народження дитини.
5. Особливості сім’ї та соціального оточення під час вагітності.
6. Дефіцит емоційної підтримки з боку чоловіка, партнера, сім’ї або друзів .
7. Психологічні особливості жінки (темперамент, характер, особистість).
8. Психологічна готовність жінки до материнства.
9. Пологи, як стресовий чинник, та медичні ускладнення під час пологів, зокрема передчасні пологи або народження дитини з проблемами зі здоров’ям.
10. Проблеми зі зловживанням алкоголем чи психоактивними речовинами.
11. Окрім цього, багато матерів не мають можливості сповна відпочити, щоб цілком відновити свої сили після народження дитини. Постійне недосипання може призводити до неприємних фізичних відчуттів і виснаження, що теж сприяє розвитку післяпологової депресії.
🔘 ЯК МОЖУТЬ ДОПОМОГТИ СІМ’Я ТА ДРУЗІ?
Саме члени сім’ї та друзі нерідко є першими, хто розпізнає симптоми післяпологової депресії у матері. Вони можуть попросити чи запропонувати їй звернутися до лікаря, надати емоційну підтримку та допомагати у виконанні щоденних обов’язків у догляді за дитиною.
🔘 ЯК ЛІКУЮТЬ ПІСЛЯПОЛОГОВУ ДЕПРЕСІЮ?
Психотерапія, зокрема когнітивно-поведінкова. Це метод лікування, що полягає в індивідуальних бесідах з фахівцем в сфері психічного здоров’я (психотерапевтом, психіатром, психологом або соціальним працівником).
Медикаменти: антидепресанти впливають на хімічні процеси мозку, які беруть участь в регуляції емоційної сфери людини. Ефект від прийому більшості антидепресантів проявляється через декілька тижнів. Хоча вживання цих медикаментів загалом вважають безпечним під час годування грудьми, жінці варто обговорити з лікарем усі ризики та переваги для себе і для дитини. Ці методи лікування можуть використовувати як поодинці, так і в поєднанні.