ЗБІР ПОДАРУНКІВ ДІТЯМ В ЗОНУ ООС  
04.11.2020
#здійснюю_мрію: свій планшет одержав Андрійко Люба
06.11.2020

#естафета_здоров’я: щоденний догляд за новонародженим

Продовжуємо нашу #естафета_здоровя, де кожен із працівників медичної частини ділитиметься знаннями, інформацією та порадами щодо різних тем за віковою хронологією.
Сьогодні наша головна медична сестра Людмила Майка підготувала для вас міні-лекцію про щоденний догляд за новонародженим. Впевнені, ця інформація стане вам в нагоді!
1. Вмивання. Новонародженого можна вмивати тільки теплою кип’яченою водою. Мама може вмити малюка рукою, а можна використовувати ватні кульки. Не забудьте протирати вушні раковини.
2. Обробка очей. Ватні кульки змочіть кип’яченою водою. Промивати оченята потрібно від зовнішнього кута ока до внутрішнього. Якщо Ви помітили, що одне око засмічується більше, ніж друге, то обробіть його або теплою заваркою (але стежте, щоб на ватяній кульці не було чаїнок), або розчином фурацеліну (1:5000). Для обробки кожного ока використовуйте окрему ватну кульку.
3. Обробка складок. Щоранку потрібно прочищати кожну з них ватяною кулькою, змоченою стерилізованим рослинним або вазеліновим маслом. Під час руху шкірні покриви складочок труться один об одного, що іноді може призводити до виникнення почервонінь. Масло захищає ніжну шкіру малюка, запобігаючи появі цих неприємностей. Влітку складочки дітей старше 1 місяця слід обробляти дитячою присипкою, що запобігає виникненню опрілостей.доречним буде використання кремів «Бепантен» або «Судокрем».
4. Обробка пупкової ранки. Спочатку видаліть скоринки з дна ранки за допомогою ватяної палички і перекису водню 3%. Потім обробіть ранку зеленкою.
5. Підмивання дитини. Підмивати потрібно проточною водою, ні в якому разі не в тазі або у ванні, тому що це збільшує ризик забруднення сечостатевих шляхів. Перш ніж підмити дитину перевірте температуру води. Вода повинна бути теплою (37-38 градусів). Спочатку підставляйте під струмінь води свою руку, а потім вже починайте підмивання. Після підмивання, дитину необхідно покласти на пеленальний столик, промокнути шкіру насухо і нанести на неї стерилізоване масло або дитячий крем. Всі ці процедури потрібно виконувати вранці, дотримуючись послідовності.
6. Купання новонародженої дитини. Купати новонароджених малят потрібно щодня в той самий час, щоб малюк звик до певного режиму. Найзручніше купати ввечері перед сном. Тепла вода розслаблює та заспокоює – після водних процедур дитина швидше засне.
Не слід купати немовля одразу після того, як він поїв – купання після їжі може викликати зригування.
Поки не зажила пупкова рана, необхідно проводити мінімальну дезинфекцію води. Традиційно для цієї мети використовується лікарські трави: відвари ромашки, череди або чистотілу. 2-3 столові ложки сухої трави необхідно залити окропом і дати настоятися.
Остудити й влити у воду для купання. Відвари цих трав мають протизапальний і заспокійливий ефект. Майте на увазі, що трави можуть викликати сухість шкіри, тому не захоплюйтеся – як тільки відпаде скориночка на пупку, у воду для купання взагалі не потрібно нічого додавати.
Температура повітря у ванній кімнаті повинна становити мінімум 23С. Це дуже важливо – адже у новонароджених малят система терморегуляції ще недосконала. Якщо дитина змерзне під час купання, ця процедура почне асоціюватися в неї з неприємними відчуттями, і вона боятиметься водних процедур. Ванночку, перед купанням, необхідно помити теплою водою з милом й облити окропом.
Температура води повинна становити 36-37С. На дно ванночки необхідно постелити спеціальний килимок, що запобігає ковзанню, або спеціальну поролонову підстилку для немовлят.
Після того як роздягли малюка, загорніть його в байкову пелюшку.
Однією рукою притримуйте новонародженого під спинку (так, щоб голова лежала в мами або батька на передпліччі). Другою рукою спершу намиліть і сполосніть голівку, потім помийте животик, ніжки та сіднички. Під час купання обов’язково розмовляйте із дитиною – це допоможе маляті заспокоїтися та почуватися в безпеці.
Після купання промокніть шкіру новонародженого малюка рушником. Якщо пупкова рана ще не зажила, її слід обробити перекисом водню 3% та зеленкою. Шкіру дитини слід змастити дитячою олійкою, на сіднички нанеси крем або мазь, що вберігає від опрілостей.
Одягніть дитину. На цьому гігієнічні процедури можна вважати завершеними! Тепер малюка чекає мамине молочко та спокійний солодкий сон.